دیابت و سلامت مغز: خطر قند خون پایین

 

  • در کنترل شدید و سخت گیرانه قندخون، ممکن است افت قند ایجاد شود. افت قند واضح تر و سریعتر از قند بالا بر روی عملکرد مغز تاثیر می گذارد.

 

  • هر چقدر که قند خون پائین تر باشد علائم افت قند شدیدتر می شود. افت قند می تواند بر روی خلق و خو و تفکر تاثیر گذاشته و سبب علائمی مانند سر درد، گیجی، عدم تعادل و مشکلات در مکالمه و تمرکز شود. افت قند شدید حتی می تواند سبب تشنج و کما شود. تکرار حملات افت قند می تواند دردسر ساز باشد.

 

  • تعداد دفعات کم افت قند نمی تواند اثرات طولانی مدت و شدید بر روی مغز بگذارد اما افت قند های مکرر می تواند زمینه ساز افت قند بدون علامت باشد که تهدیده کننده سلامتی می باشد.

 

  • در زمان افت قند فرد علائمی مانند گرسنگی، حالت تهوع، لرزش، سردی و رطوبت پوست را تجربه می کند اینها علائمی هستند که حتی در خواب می توانند فرد دیابتی را بیدار کنند اما در افت قند بدون علامت مغز قادر به ارسال این علائم نیست. معمولا در افت قند بدون علامت، علائم قادر به بیدار کردن فرد نمی باشد و در حین خواب قند پائین تر رفته و می تواند مشکل ساز شود. افت قند بدون علامت در زمان رانندگی هم می تواند مشکل آفرین باشد و ممکن است با عدم تمرکز باعث تصادف شود.

 

  • مطالعات نشان داده است که افت قند اثرات طولانی مدت بر روی حافظه یا قدرت تفکر افراد دیابتی نوع 1 ندارد اما بعضی از مطالعات ارتباط بین افت قند شدید در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 و دمانس را گزارش کرده اند.

 

 

  • افت قند حس بدی را ایجاد می کند اما نمی تواند باعث دمانس شود اما بالا بودن قند خون این حس بد را ایجاد نمی کند اما می تواند سبب دمانس شود در نتیجه کنترل با دقت دیابت نکته اساسی است که باید به آن توجه شود.

اسامی عزیزان و همکاران افتخاری انجمن دیابت استان آذربایجانشرقی

                                                                            

 

اسامی عزیژان و همکاران افتخاری انجمن دیابت استان آذربایجانشرقی

 

۱_ دکتر مجید مبصری ( فوق تخصص غدد )

۲_ دکتر جلیل شربیانلو ( فوق تخصص ارتوپدی)

۳_ دکتر علیرضا استاد رحیمی ( فوق تخصص تغذیه)

۴_ دکتر علی عسگرزاده ( فوق تخصص غدد)

۵_ خانم دکتر میترا نیافر( فوق تخصص غدد)

۶ _ خانم دکتر وحیده صدرا ( فوق تخصص غدد)

۷_ دکتر عمید قاسم بگلو( متخصص داخلی)

۸_ دکتر محمد صدیقی( پزشک عمومی)

۹_ دکتر علی اشرف سیف ( دیابتولوژیست)

۱۰_ دکتر جبرئیل شعرباف

۱۱_ دکتر محمد باقر ضیاء ( عضو انجمن داروسازان ایران)

۱۲_ خانم نگار آهنی ( کارشناس تغذیه)

۱۳_ خانم دکتر نازیلا فرین ( دکترای تغذیه)